Social Media DNA
Burgeropsporing

Burgeropsporing op Interactief Plaats Delict

· 2 min. lezen · Arnout de Vries

Opstelling in een evenementenhal onder een spandoek “Eerste hulp bij opsporing woninginbraak”: een nagebouwde woonkamer met politielint, informatieborden over aanrakingen en looproute, een banner met een stripverhaal en enkele bezoekers en een agent.

Op de 112GroningenDag die op zaterdag 16 juni in Martiniplaza werd gehouden trok veel belangstelling. Het initiatief kon onder de hulpverleners ook op veel enthousiasme rekenen, en werd nu voor de tweede keer gehouden. Op de dag presenteren de hulpverleningsdiensten en aanverwante organisaties en instellingen zich door middel van demonstraties, informatie geven en door met elkaar in gesprek te gaan. Organisator Martin Nuver benadrukt dat het op deze dag meer gaat dan alleen om blauwe lampen en sirenes. “Zo’n dag is de ideale manier om mensen, jong en oud, iets te leren. Een ongeluk zit tenslotte in een klein hoekje. Maar hoe kun je zoiets voorkomen? En wat moet je doen als het een keer mis gaat? Groningen een stukje veiliger maken, dat is het achterliggende doel van deze dag.

Bekijk op YouTube

Op de dag werd door de politie een Interactief Plaats Delict ingericht. Bezoekers konden hier leren wat sporenonderzoek op een plaats delict inhoudt. Ook konden burgers hier leren wat ze beter wel en niet kunnen doen als hij bij hen of een ander is ingebroken. Steeds meer burgers willen iets doen na een incident. Zo ook bij een woninginbraak. Wat kunnen burgers het beste wel en niet doen als er is ingebroken? Een soort Eerste Hulp Bij Opsporing.

De familie Schouten is naar Frankrijk op vakantie met de caravan en ze hebben het huis afgesloten. Maar een inbreker heeft de caravan voor hun huis zien staan en in de gaten gehouden. Als de familie weg is, slaat hij zijn slag. Als de familie thuiskomt zien ze dat er een raam openstaat. Wat is er gebeurd? Mevrouw Schouten belt 112 en politie is onderweg.

Banner in de vorm van een smartphone met een stripverhaal over de familie Schouten: ze gaan op vakantie, een inbreker slaat zijn slag, mevrouw Schouten belt 112 en de forensische opsporing begint.

Op de beurs is een woonkamer nagemaakt waarin op diverse plaatsen sporen te vinden zijn en tips worden gegeven:

Grijze fauteuil met kussen, een poef en een mand met groene deken, met een bord “Huisdieren”: huisdieren kunnen snel sporen beschadigen, zet ze daarom vast of breng ze tijdelijk ergens anders onder.

Deel van de nagebouwde woonkamer met bank, stoel, kast en een opengewerkt raam achter politielint, met borden over braaksporen en een bloedspoor (“Ga in géén geval opruimen of schoonmaken”).

De aspecten zijn afgeleid van een TNO onderzoek onder burgers dat werd ondersteund in het veilig stellen van sporen. In samenwerking met de forensische recherche en forensic science van de NHL heeft dit geleid tot een concept informatiekaart die door politie of gemeenten gebruikt zou kunnen worden om burgers te voorzien van handelingsperspectief na een inbraak:

Deze SlideShare-presentatie is niet meer beschikbaar.

Goedemorgen! Zo meteen op weg naar de #112groningendag. Ben niet de enige. Ik lees dat ze 15.000 bezoekers verwachten. https://t.co/Hdc3YdXiex

– Ed Sabel (@EdSabel) June 16, 2018

We staan vandaag op de #112GroningenDag op een interactieve Plaats Delict (PD).
U krijgt van forensische rechercheurs en van @ADeVries23 (TNO) tips wat u wel en niet kunt doen na een woninginbraak.
In het @mobielmedialab mag u daarna uw mening erover geven. Welkom in #Groningen pic.twitter.com/n4cxwJC4bb

– Politie Mobiel Media Lab (@MobielMediaLab) June 16, 2018

In het @MobielMediaLab onderzoeken we met bezoekers wat hun mening is over het interactief Plaats Delict. #112groningenDag
Op het grote scherm draait deze afspeellijst: https://t.co/aZkL7r7OQI

– Ed Sabel (@EdSabel) June 16, 2018

Onderzoek naar burgeropsporing

In het Mobiel Media Lab is een enquête afgenomen onder de bezoekers. Een klein inkijkje in de resultaten van dat onderzoek:

Burgers willen zelf helpen op een Plaats Delict met sporenonderzoek voordat de politie ter plaatse is, bijvoorbeeld door zelf foto’s te maken. Het nut ervan wordt alleen duidelijk als politie deze zelfhulp in goede banen leidt en er iets mee doet: pic.twitter.com/qsakUtVXMz

– Arnout de Vries (@ADeVries23) July 9, 2018

Bekijk op YouTube

Doel van het Mobile Media Lab van de politie:

Bekijk op YouTube

Vragen over dit artikel

Wat was het Interactief Plaats Delict?

Een door de politie ingerichte nagebouwde woonkamer op de 112GroningenDag, waar bezoekers leerden wat sporenonderzoek inhoudt en wat ze beter wel en niet kunnen doen na een inbraak.

Wat kunnen burgers doen na een woninginbraak?

Volgens de borden op de plaats delict onder meer geen aangeraakte voorwerpen aanraken, een andere looproute door het huis nemen dan de dader, huisdieren apart zetten en een bloedspoor in geen geval opruimen.

Waar komen de tips vandaan?

Ze zijn afgeleid van TNO-onderzoek onder burgers die werden ondersteund bij het veiligstellen van sporen. Met de forensische recherche en forensic science van de NHL leidde dat tot een concept-informatiekaart.

Vragen en antwoorden toegevoegd in 2026, op basis van het artikel hierboven.