Social Media DNA
Cases

Aanslagen van deze zomer en de rol van social media

· 3 min. lezen · Arnout de Vries

Close-up van een persoon in donkere kleding die een machete langs zijn been houdt, op een kale ondergrond met droge plukken gras.

Als al die aanslagen, schietpartijen en massamoorden van de laatste tijd iets gemeen hebben, dan is het wel dat er in social media ongelooflijk veel te vinden was over daders en slachtoffers.

Het blijft fascinerend te zien hoe op Twitter, Facebook en andere netwerken van alles rondgaat: foto’s, filmpjes – niets blijft geheim. Of het allemaal klopt, is iets anders maar feit is wel dat we bij alles kunnen “meekijken”. En dus zien we, bijvoorbeeld via Twitter, zowel de Syrische asielzoeker die in Reutlingen een vrouw neerstak, als de machete waarmee hij dat deed.

Selfie in de cabine van een vrachtwagen, met het logo van de Franse zender TF1; volgens het bijschrift vrijgegeven door het Franse OM en gemaakt in de vrachtwagen van de aanslag in Nice.

Two selfies have been released to French tv from prosecutors in Paris, taken from the same lorry as the Nice attack.

En we lezen op zijn Facebookpagina dat Mohamed Bouhlel, die met een vrachtwagen in Nice meer dan tachtig mensen doodde, IS-aanhanger werd, naar onthoofdingsfilmpjes keek, online zocht naar informatie over andere aanslagen en al sinds een jaar bezig was met zijn terreurdaad.

Schermafbeelding van een Facebookbericht met onherkenbaar gemaakte afzender: “Kommt heute um 16 Uhr Meggi am OEZ ich spendiere euch was wenn ihr wollt aber nicht zu teuer.”

Door internetdata weten we ook (vrijwel) alles over Ali David Sonboly die in München negen mensen doodde bij een McDonald’s. Dat hij werd gepest op school, zich uitleefde in gewelddadige videospelletjes en in die games veel chatte over eerdere schietpartijen. Dat hij andere school shooters verheerlijkte, online informatie zocht over Breivik én dat hij “op een donkere afdeling van het internet” de Glock-17 wist te kopen waarmee hij zijn actie uitvoerde. En dat hij zijn slachtoffers naar de McDonald’s lokte via Facebook: onder het alias “Selina Akim” plaatste Sonboly het bericht dat daar gratis eten werd uitgedeeld. “Kommt heute um 16 Uhr Meggi am OEZ ich spendiere euch was wenn ihr wollt”.

Tweeluik bij de passage over Gavin Long: links een camerabeeld van een gemaskerde man met een geweer, met het embleem van de Louisiana State Police, rechts een portret van een man met hoed, blauw overhemd en stropdas.

Maar we weten ook veel over Gavin Long, de ex-marinier die in Baton Rouge, VS drie agenten doodschoot. Op sociale media schreef Long dat “terugvechten de enige manier is om een bullebak te stoppen”, dat hij al maandenlang boos was over de discriminatie van zwarte Amerikanen en dat hij zich online presenteerde als “spiritueel adviseur”. Dat hij onder het alias Cosmo Setepenra allerlei filmpjes online zette waarin hij zich onder meer Arabieren en Indiërs die “geen fuck” zouden geven om het lot van zwarte Amerikanen. En weten we dat een van de door Long gedode agenten, Montrell Jackson, vlak voor zijn dood op Facebook schreef dat hij moe en teleurgesteld was als hij aan het werk was.

Ondertussen waarschuwde de politie van München iedereen toch vooral te stoppen met het online verspreiden van beelden van slachtoffers. “Stop daar mee”, in hoofdletters, in twee talen. De tweet was vooral gericht aan de omstanders die op die bewuste vrijdagavond “gretig en direct” foto’s en video’s verstuurden vanaf de plaats delict. Het korps adviseerde deze beelden te uploaden naar een speciale politiesite.

De actie was voor hoogleraar Henri Beunders (Erasmus Universiteit) aanleiding te pleiten voor een verbod op het direct openbaar uploaden van zulke beelden. “Toen de Charlie Hebdo-schutters uit Parijs en hun medeplichtige in de joodse supermarkt waren omsingeld, konden ze via internet precies zien wat de politie op dat moment aan het doen was”, zegt Beunders die opmerkt dat “we” nog steeds niet goed gewend zijn aan wat we wel en niet online moeten zetten. “Het uploaden van sommige beelden is gewoon veel gevaarlijker dan men denkt”.

Stilstaand beeld van RTL Nieuws met de tekst “Brand Amsterdam: Vermoedelijke brandstichter springt van steiger”, met een man aan een steiger en brandweerlieden in een hoogwerker.

Ook privacy speelt hier een rol. Iets langer geleden zagen we ook al hoe een verwarde man van het dak van een brandend pand in Amsterdam afsprong en verscheen er vorige week nog een video waarin iemand vanaf een (ander) dak ruziet met een omwonende. “Het online zetten van die video geeft een beeld van de dader, maar de dader weet dan ook dat de politie weet waar hij is”. Volgens Beunders moet het OM een proefproces gaan voeren. “Dat klinkt misschien hard, maar het zijn ook barre tijden”.

Bronnen: CopsinCyberspace, AD

Vragen over dit artikel

Welke rol speelden social media bij de aanslagen in München?

Volgens het artikel lokte dader Ali David Sonboly mensen naar een McDonald’s met een Facebookbericht onder de alias “Selina Akim”. Ook verspreidden omstanders direct foto’s en video’s vanaf de plaats delict, waarop de politie van München vroeg daarmee te stoppen.

Waarom wil Henri Beunders het direct uploaden van beelden verbieden?

Hij wijst erop dat daders via internet kunnen zien wat de politie doet, zoals bij de omsingeling van de Charlie Hebdo-schutters. Volgens hem is het uploaden van sommige beelden veel gevaarlijker dan men denkt en zou het OM een proefproces moeten voeren.

Wat speelt er rond privacy?

Het artikel noemt video’s van een verwarde man die van een brandend pand in Amsterdam sprong en van iemand die vanaf een dak ruzie maakte. Zulke beelden tonen de dader, maar laten de dader ook weten dat de politie weet waar hij is.

Vragen en antwoorden toegevoegd in 2026, op basis van het artikel hierboven.